В картините всеки вижда това, което харесва или мисли. Така всеки ще намери нещо различно в произведенията ми. Това каза словашкият художник Робърт Янчович-младши. Той и баща му проф. Робърт Янчович представят изложбата Litho в галерия „Графикарт“.
Галерия "Сердика" представя изложба с творби от фонда си по повод своята 10-а годишнина. Експозицията ще бъде открита на 13 ноември, информират организаторите.
"Галерия "Сердика" е представяла и ще продължи да представя на скъпата си публика, както автори на класическата живопис и скулптура, така и на модерното, съвременно българско изкуство“, казват от екипа.
Галерията е открита в края на 2014 година. Тя е част от дружеството „Пазари Възраждане“ ЕАД към Столична Община. Намира се на територията на най-големия и най-стар пазар - Женски пазар. Откриването на галерията през 2014 година е дело на тогавашния кмет Йорданка Фандъкова, зам.-кмета Тодор Чобанов и посланика на Израел към 2014 година – Шаул Камиса Раз.
/ВСР
Регионалният исторически музей във Варна отбелязва Международния ден на Черно море - 31 октомври, с фотоизложба и прожекция в памет на българския археолог проф. Михаил Лазаров по повод 90-годишнината от неговото рождение, съобщават от институцията. Инициативата е на уредника в отдел „Нова история на Варна“ Теодор Роков.
Изложбата илюстрира българската подводна археология и е подготвена от Центъра за морска история и подводна археология в Созопол. Тя ще остане във Варненския музей до края на месец ноември.
По-късно днес в Учебния музей ще бъде прожектиран документалният филм „На прага на цивилизацията“, заснет от екип на БНТ.
Проф. Михаил Лазаров е роден на 13 октомври 1934 г. в село Темниско, Великотърновско.
Завършва специалност История, археология и музейно дело в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, след к
„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.
Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.
Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п
В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен днес бе открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович.
Нашата библиотека сериозно се занимава с изследване на периода на Възраждането в Сливен, каза в интервю директорът на културната институция Росица Петрова, чиято е и идеята за изложбата. Сливен е дал на България толкова бележити възрожденци, просветители, книжовници, лекари, борци за независимост, революционери, борци за църковна независимост, много интелигентни хора, допринесли много за България.
Поради отдалечеността във вре
Изложбата "Слуховидецът" - по книгата на Елиас Канети "Подслушвачът – 50 характера", може да бъде видяна до 1-ви декември тази година в Русенската галерия.
Това съобщи кураторът на експозицията Елена Великова, която е дългогодишен директор на културния институт.
Проектът е от 2005 г. и е създаден по повод 100-годишнината от рождението на Елиас Канети. По думите на Великова той е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците - участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника.
"Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за Художествена галерия - Русе отново да представи изложбата след почти 20 години", обясняват от културния
„Бих искал да благодаря на тази галерия. В света има малко такива галерии, фокусирани изключително върху графиката. В Словакия няма такава. Бих искал също да благодаря за възможността да изложа тук. Специално благодаря на Людмил Георгиев, Доротея Янева и Албена Спасова“, каза той.
Разказва, че баща му имал самостоятелна изложба в София през 90-те години. „Каза ми, че хората тук са много мили и сърдечни и беше прав“, отбелязва Янчович-младши.
Казва, че любимата му творба винаги е последната създадена. „Тези, които са току-що завършени и се вълнувам да покажа пред публика“. Именно последните си произведения показва в изложбата в София. „Що се отнася до работата ми, най-много харесвам творческия процес, това се отнася и за баща ми. Нека резултатът от работата заживее свой собствен живот“, казва той.
Художникът разказва, че е израснал в графичното студио на баща си и от дете е усвоил добри технически умения от него. Започва да се занимава с литография през 1997 година и отпечатва много от работите на баща си.
„Литографията е най-любимото ми нещо, но нямам обяснение защо. Мисля, че причината се крие в това, че процесът е много труден и малко хора знаят как да печатат, как да използват цветовете“, обяснява Янчович-младши. Казва, че работата е много специфична. Техниката е традиционна, а съдържанието е модерно.
Woomb представя дебютния си миниалбум To Never Fear the Sun. Сред седемте песни са и вече известните сингли като Last Rays и Shape Yourself Around Me.
„To Never Fear the Sun не само обединява последните три години, в които писахме тези песни, но и животите ни преди да сформираме дуото”, казва вокалистът и съавтор Христо Йорданов, за когото завършването на миниалбума е и процес на себеоткриване: „Тук става въпрос за рани, които са по-стари и големи от самите нас като личности, рани, които са наследени, които не са все още дори белези. Те продължават да оказват влияния върху живота ми по един тих, но мощен начин“.
„От първия момент, в който започнахме да композираме и записваме с Христо, имах усещането, че се изправяме пред един неспирен поток от съвме
Артистичният тандем Мария Зафиркова и Димитър Трайчев откриха съвместна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting. Поканата за тяхната изява е дошла от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман.
Изложбата е наречена „ЗафТра“ (ZafTra) 24 и съдържа три дяла, обясни на откриването Анна Халамян. Мария Зафиркова представя шест нови акрилни платна от цикъла „Спонтанно“ в размер 60 х 60 см, а Димитър Трайчев показва за първи път във Варна дигиталната серия „Ако искаш мир, готви се за война“ (Si vis pacem, para bellum), създадена през 2023 г. Има и една съвместна работа, която се нарича „На бос крак“ и включва четири директно сканирани асамблажа на Зафиркова, разгърнати до 12 варианта, които са били ползвани през 1999 г. за календар на чорапена фирма.
За своите творби Зафиркова сподели , че са правени типич
Орлин Горанов заедно с оркестъра и солистите на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново ще представят концерта “Дихание” на разградска сцена.
Музикалният спектакъл е на 25 ноември в Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров.
Концертът обединява в програмата си мюзикъл, оперета и български музикални шедьоври. Програмата включва произведения от Йохан Щраус (син), Имре Калман, Мич Лий, Фредерик Лоу, Алън Менкен, Ленард Бърнстейн, Андрю Лойд Уебър, които ще звучат под диригентската палка на Васил Вълчев.
Орлин Горанов ще изненада публиката с изпълнения на обичани дуети от оперетата „Царицата на чардаша” на Калман, песен и дует от мюзикъла „Човекът от Ла Манча”, както и с популярни песни от своя репертоар. В дуетните превъплъщения негови партньори на сцената ще бъда
За 23-та поредна година международният филмов фестивал „София филм фест“ организира конкурс за български късометражен филм.
За шеста година наградата ще се връчи от „Доли медия студио“, припомнят от „Арт фест“.
Наградата е на стойност 9500 евро (1500 евро парична премия и 8000 евро в постпродукционни услуги), които се получават от режисьора на филма-победител.
В конкурса са участвали много от водещите имена в съвременното българско кино, сред които Драгомир Шолев, Андрей Паунов, Светла Цоцоркова, Петър Вълчанов, Борис Десподов, Павел Веснаков.
Всички филми с над 50% българско финансиране и времетраене до 30 минути, заснети след 1 януари 2024 година и отговарящи на регламента на конкурса, могат да се включат в състезанието. Крайният срок за участие в конкурса е 1 декември.
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.
Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.
Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора.
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.
Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld
Експозицията може да бъде разгледана до 20 ноември в галерия „Графикарт“.
Робърт Янчович младши е роден на 22 юни 1981 г. в Братислава, Словакия. Завършва графика и скулптура в Академията за изящни изкуства, в Братислава, и графика в Академията за изящни изкуства в Прага, Чехия. Печели международни награди в Китай, Тайван, Швеция, Германия, Австралия. Участва в международни, групови и индивидуални изложби в Италия, Унгария, Германия, Китай.